A napozókrémeknek két dolgot szolgálnak: ápolják a bőrt, amely az erős napsütés hatására kiszárad, valamint megvédik a káros sugárzástól. Erre fokozottan oda kell figyelnünk, mivel az utóbbi években az ózonréteg jelentősen elvékonyodott. A napfény hatására a bőrünkben lévő pigmentsejtekben melanin képződik, melynek köszönhetően nyeri el barna árnyalatát. Ezzel akadályozza meg a káros sugarak behatolását a bőrünkbe. A napfényvédőknek általában meghatározott faktoruk van. Megkülönböztetik ezen felül őket az UVA és UVB – a napsugárzás hullámhosszának két káros tartománya szerint is.
Amikor a nap és az erős leégés ellen védekezünk, 20-30 perccel napozás előtt kenjük a krémet a száraz bőrünkre. Két óra múlva vagy éppen fürdés után mindenképpen krémezzük be magunkat újra ha szükséges.
Ahhoz, hogy a bőr hozzászokjon az UV sugárzáshoz, érdemes a napozás elején magasabb fényvédő faktorú napozókrémet használni. A krém jó ha a fotoaktív összetevő mellett még tartalmaz bőrápoló növényi olajokat. Az avokádóolajjal készült napozókrém pont ilyen. Megvédi a bőrsejteket a kiszáradástól, valamint megelőzi a bőr fény okozta korai öregedését.
(!) A napozókrémet tároljuk hűtőszekrényben. Még itt is ügyeljünk arra, hogy 3-4 hétig megőrzi a minőségét.
Kevesen tudják, hogy természetes napfényszűrőként is funkcionál az aloe vera, a húsában található antrakinon vegyület révén. Gyengébbek ugyan de, hasonló tulajdonsággal rendelkeznek a piros szőlőből, a gránátalma héjából és az édesgyökérből készült kivonatok is. Néhány zsiradékfajta szintén elnyeli a napsugárzást. Ilyen a shea vaj, avokádó, jojoba- és szezámmagolaj.
Készíthetünk otthon is napozókrémet házilag. Ezeknek hasznos összetevője lehet a cink-oxid, mely a napsugárzást fizikai módon szűri. A bőrön ásványi védőréteget képez.
Tipp: Napozó krém házilag
Hozzávalók:
- 20 g shea vaj
- 70 ml jojoba vagy avokádóolaj
- 15 g cink-oxid
- 5 g E-vitamin
- 4 g cetil-alkohol (30%)
Elkészítése:
Forró vízzel teli lábosba állítsunk egy magas falú edényt. Olvasszuk fel benne a shea vajat, és ebben a sorrendben adjuk hozzá a következő összetevőket: cetil-alkohol, E-vitamin, cink-oxid, olaj és aloe vera. Jól keverjük össze. A keveréket tegyük jól zárható palackba. A krém védőfaktora kb. 15-17-es. A hozzávalókat olyan boltokban tudjuk beszerezni, melyek természetes kozmetikumokat forgalmaznak.
Ha egy vékony pamutkendőt bekenünk túróval vagy természetes joghurttal a borogatás csillapítja a gyulladást és megelőzheti a bőr későbbi hámlását.
A kivörösödött részre tehetünk friss aloe verát is, mely hidratálja a bőrt, és elősegíti az új bőrsejtek keletkezését.
A napozás nem veszélytelen, nagyon figyeljünk magunkra!
Találkozunk hamarosan, addig is csak természetesen…
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.